Czas nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia to niekwestionowana okazja do spotkań i uroczystości o charakterze środowiskowym. Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Mokrej Lewej wiedzą o tym doskonale, gdyż jak co roku przygotowują w grudniu uroczyste jasełka, będące znakiem dawnych i współczesnych tradycji. Uroczystość rozegrała się dnia 17 grudnia 2021 r., choć ze względu na trudny czas pandemii, wyłącznie w wąskim gronie społeczności szkolnej (po raz pierwszy bez rodziców i zaproszonych gości).

Głównym punktem uroczystości było przedstawienie o Bożym Narodzeniu, wzorowane na dawnych misteriach, jednak uatrakcyjnione elementami współczesnego widowiska – muzyki, wiersza, choreografii. Uczniowie vel aktorzy odegrali gwiazdorski  teatr – huczny od tańca
i śpiewu. Gromkie brawa publiczności, a po występie także gratulacje, odebrali odtwórcy najbardziej sympatycznych ról, a więc aniołowie, diablęta i pasterze. Ulubieńcami publiczności zostali jednak przebrani za owieczki podopieczni klasy „0”.

Przedstawienie jasełkowe dostarczyło wszystkim zebranym wielu wrażeń estetycznych i duchowych, a przede wszystkim nastroiło do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Ten szczególny dzień uświetniła też premiera świątecznego teledysku. W zaśpiewanej pastorałce „Gore gwiazda” zaprezentowali się wszyscy wykonawcy spektaklu oraz nauczyciele. Owoce ich artystycznej pracy można podziwiać na stronie szkoły.

Uroczystości takie jak jasełka sprzyjają budowaniu klimatu szkoły i poprawie relacji społecznych. Stają się też okazją do eksponowania uczniowskich talentów i promocji szkoły, jak mówi jej dyrektor Konrad Prokopczyk – „małej szkoły wielkich możliwości”.